Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail    Danas, 6. siječnja, u župi Prozor svečano je proslavljena svetkovina Bogojavljenja (Sveta tri...
article thumbnail  Prema podacima koji su prikupljeni tijekom božićnog blagoslova obitelji u župi Prozor,...
article thumbnail  Misu zahvalnicu na Silvestrovo, u prozorskoj župnoj crkvi sa početkom u 17 sati uz koncelebraciju Ljube...
article thumbnail  Ove godine smo u potpuno drukčijim okolnostima nego svih dosadašnjih, dočekali Božić. Umjesto sv....
article thumbnail  Poštovani i dragi prijatelji, Evo još jedan Božić. Poseban i u posebnim okolnostima. Okruženje nimalo...
article thumbnail  Početkom Došašća u brojnim župama Vrhbosanske nadbiskupije započele su mise Zornice kojima se...
article thumbnail    Svim članovima Župe Presvetog Srca Isusova Poštovani i dragi prijatelji! Što god mislili o vremenu u...
article thumbnail  Na spomendan svih vjernih Mrtvih: Dušni dan, slavljena je Sveta misa sekundicija mladomisnika vlč....

Još nije ni svanulo, a nas 20-ak s našim župnim vikarom vlč. Josipom Knežević i katehetom Marinkom Rumbočić, krenuli smo u jednodnevni obilazak Banja Luke. Put nam se oduljio, iako smo stigli prije nego što smo planirali. Kad smo stigli prvenstveno nam je bilo drago što nas je dočekalo lijepo vrijeme, iako nas je iz Prozora ispratila kiša. Dočekalo nas je nekoliko svećenika i časnih sestara, među kojima je bio i don Ilija Piličić koji je bio naš vodič.

 

Nakon kratkog odmora, bili smo na sv. misi u katedrali posvećenoj svetom Bonaventuri. Svetu misu predvodio je don Ilija Piličić zajedno sa našim kapelanom Josipom i njihovim mladomisnikom Antom Marić. Mi mladi smo uveličali misno slavlje pjevanjem. Nakon završetka mise krenuli smo u prostoriju crkve, gdje smo se pomolili pored kovčega s posmrtnim ostacima blaženom Ivana Merza.

Sa strane smo mogli vidjeti slike posjeta pape Ivana Pavla II. 2003. godine, kad je papa dolazio u Banja Luku proglasit Merza blaženim. Kad smo izišli iz katedrale, obišli smo dvorište i krenuli prema zvoniku katedrale. Svi smo se željeli popeti na vrh tog zvonika, jer nam je vlč. Piličić rekao da se odozgor vidi panorama Banja Luke. Sa svim svojim strahovima uspjeli smo se svi popeti i sami vidjeti mnogo toga, kao što je pravoslavna crkva, gradski stadion, župnu crkvu i sl. Nakon toga smo se trebali sastati sa biskupom Franjom Komaricom, ali biskup nije mogao doći jer je prije toga morao poći na službeni put. Mi smo nastavili dalje sa svojim razgledavanjima, otišli smo u obilazak grada. Na putu do KŠC-a vidjeli smo mnoge kipove i zgrade. U razgledavanje KŠC-a blaženog Ivana Merza vodio nas je sam ravnatelj don Ivica Božinović, za vrijeme razgledavanja ispričao nam je kako je nastao taj KŠC. Nakon KŠC-a krenuli smo na mjesto smrti tzv. banjalučke Julije, tragičnu priču o njoj i njenom Romeu ispričao nam je naš vodič. Na povratku do katedrale vidjeli smo još i temelje džamije Ferhadije. Svi naši obilasci bili su naravno popraćeni objašnjavanjima i pričama. Kad smo došli do biskupije imali smo ručak, prave banjalučke ćevape.
Nakon ručka i karatkog odmora krenuli smo do male župe Presnače, gdje je na župi don Ivica Božinović. Ta župna crkva je minirana 12. svibnja, 1995. godine, tada od crkve nije ostalo ništa osim stepenica, moći svete Male Terezije od dijeteta Isusa, i križnog puta kod kojeg je samo deseta postaja oštećena. Tim nesretnim događajem smrtno su stradali, tadašnji župnik vlč. Filip Lukenda i sestra Cecilija. Prostorija u kojoj su izgorjeli danas je mjesto molitve. Crkvu su lijepo obnovili, najzanimljivija je pozadina iza oltara, koja je u obliku križa. Na tom križu prikazan je put Isusovih učenika u Emaus, kao što je naš sam život, nekad odlutamo od njega ali kad ga pronađemo i živimo po njegovoj riječi, on nas vodi u vječno spasenje, kao što je na tom križu prikazano Svetohranište.
U ispovjedaonici te crkve nalazi se Isusov kip kojem su odsječeni udovi 1992. godine, ostatak Isusovog trupa pronađen je nedaleko od groblja u kojem je bio postavljen. Nakon obilaska te crkve otišli smo u obilazak samostana trapista „Marija Zvijezda“. Samostan nam je pokazao o. Tomislav Topić. O. Tomislav je jedan od dvojice trapista koji su ostali živi u tom samostanu nakon svih progona. Zanimljivo je bilo obilaziti sve te prostorije koje su starije od 70. godina. Tim obilaskom završio je naš zajednički obilazak, nakon toga smo imali slobodnog vremena obići ono što nas je zanimalo, a nas kao mlade zanimalo je puno toga! Nakon slobodnog vremena pozdravili smo se s našim vodičem don Ilijom Piličićem, a onda je sljedio dug i veseo put.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com