Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Danas je u župi Presvetog Srca Isusova Prozor proslavljen Dan posvete župne crkve i upriličen je...
article thumbnail   Svim Svećenicima, Redovnicama, Bogoslovima i Sjemeništarcima. Poštovani, kao i svake godine, tako i ove...
article thumbnail  Danas je na Gmićima proslavljen zaštitnik mjesta i zavjetne kapele - sv. Ilija Tišbijac, prorok....
article thumbnail  U prvom dijelu nastupilo 6 djecijih ekipa uzrasta do četrnaest godina. Prvo mjesto zauzela ekipa OS...
article thumbnail    Danas, 28. lipnja, povodom proslave patrona – Presvetog Srca Isusova, kao što je najavljeno u programu,...
article thumbnail  Danas,  28. lipnja na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, župa Prozor slavi svoj patron. Slavlje sv. Mise s...
article thumbnail  Ove godine župa Presvetog Srca Isusova u Prozoru proslavit će blagdan svoga nebeskog zaštitnika - Presveto...
article thumbnail  Danas, na svetkovinu Presvetog Tijela i Krvi Kristove - Tijelovo, u župnoj crkvi Presvetog Srca...

Životni okvir unutar ovoga svijeta postao je uzak i skučen do nepodnošljivih razmjera zato što je postao “mjesto” svakovrsnog nasilja, nesigurnosti, svakodnevne napetosti i uzrujanosti. Ovom stanju kolektivne živčanosti kao da ne pomažu niti trenutna rješenja kljukanja tabletama za smirenje, koje prema istraživanjima ljudi današnjice gutaju u enormnim količinama. Nakon trenutnog i privremnog smiraja nastupa još već nervoza i nesnalaženje u svijetu ratova, neizvjesne budućnosti i neprestane kulturne dekadencije.

Mučnina vlada svijetom. Ne nazire se svijet slobode, pravednosti, ne nazire se kraljevstvo Božje, koliko god se određeni ljudi trudili smišljati uvijek nove programe oslobođenja i nudili duhovni mir za sve koji budu pohađali njihove tečajeve. Izraelci iz “apaša” ispaljuju rakete u srce i tijela “pokreta otpora” takvoj vrsti politike, tenkovi ulaze u izbjegličke kampove, a Palestinci su se dinamitom raznosili i u skoroj budućnosti će se zacijelo raznositi. Ubojstva će se i dalje događati. Krv vlada svijetom. Logika nasilja vlada svijetom. To su posve zajamčeni obrisi i značajke svijeta u kojem živimo. Je li uopće moguće u takvim prevladavajućim tenzijama govoriti i živjeti u nekom drugom svijetu od ovoga koji nam je dan i zadan? Je li uopće moguće biti slobodan i neobilježen crnim vijestima koje se iz dana u dan samo povećavaju i množe? Je li uopće moguće ne biti napet, živčan ili pak neuravnotežen?

Ako odgovore budemo tražili samo u okvirima ovoga svijeta, čini mi se da nećemo daleko stići. Ako budemo očekivali da će stvari samo po čovjeku krenuti nabolje, onda smo doista naivci i nerealni idealisti. Na tu gotovo zaboravljenu istinu nas podsjećaju riječi psalma: “samo je u Bogu mir dušo moja, samo je u njemu moje spasenje”! Možda smo doista postali slijepi, možda doista ne uočavamo da unutar toga svijeta Bog čini nešto novo, da nešto novo nastaje. Možda zaista ništa ne opažamo, jer je naš pogled usmjeren prema gomili pseudo stvarnosti i vrijednosti. Zanimljivo je i istodobno znakovito da nijedna propovijed o evanđelju ne završava crno i pesimistično. Propovijed je jedno od sredstava naviještanja Radosne vijesti. Radosna vijest ne može po logici stvari biti tužna i umorna vijest.

Ne može biti vijest koja dodatno u svijet unosi mučninu, živčanost, nasilje i krv. Radosna vijest se radikalno protivi besmislu i svijetu iluzija. Stoga su puknuli okovi i snaga smrti upravo po otkupiteljskom djelu Isusa Krista koji je na sebe preuzeo teret naše krivice i neprestano zagađivanje duhovnog okoliša u međuljudskim odnosima. Sveti Pavao iznosi “program svoga života” kojeg će se truditi ostvariti: “da Krista steknem i u njemu se nađem – ne svojom pravednošću, onom od Zakona, nego pravednošću po vjeri u Krista, onom od Boga, na vjeri utemeljenoj – da upoznam njega i snagu uskrsnuća njegova i zajedništvo u patnjama njegovim, ne bih li kako, suobličen smrti njegovoj, prispio k uskrsnuću od mrtvih... Što je za mnom, zaboravljam, za onim što je preda mnom, prežem, k cilju hitim, k nagradi višnjeg poziva Božjeg u Kristu Isusu”. To je program za svakog od nas. To je svijet kojega gradimo zajedno s Bogom. To je svijet u kojemu smo oslonjeni na Bogu. U Njemu tražimo i pronalazimo mir, snagu, nadahnuće. U Njemu pronalazimo sebe i drugoga, neovisno o tome što smo svi na stanovit način preljubnici i grešnici.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com