Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Danas, na blagdan Duhova u župi Presvetog Srca Isusova Prozor tijekom svečanog euharistijskog...
article thumbnail  Pedeset je dana prošlo od Uskrsa. Blagdan Pedesetnice postoji i u Židovstvu, i da je to bio veliki...
article thumbnail  Caritas Vrhbosanske nadbiskupije, zajedno sa župnim uredom Prozor i Crvenim križom općine...
article thumbnail  Na dan Duhova, 31. svibnja 2020. pod misom u 11,00 sati bit će Prva Pričest naših mladih...
article thumbnail  Današnja Liturgija nas već priprema za svetkovinu Duhova. Naime, sva čitanja spominju Duha...
article thumbnail    Poštovani i dragi Župljani, kao i svi ljudi dobre volje, Radost mi je čestitati najveći blagdan...
article thumbnail  Velika subota dan je šutnje i ozbiljnosti, slika te šutnje je odsutnost euharistije, ozbiljnosti ogoljeni...
article thumbnail  Danas je Veliki petak. Dan kad je poginuo na križu Isus iz Nazareta, Bog i čovjek. Mrak sramote...

Jučer je u župi Presvetog Srca Isusova Prozor obilježena godišnjica posvete sadašnje župne crkve, posvete oltara te je upriličen već tradicionalni susret duhovnih zvanja. Obilježavanje je započelo svečanim euharistijskim slavljem u župnoj crkvi koje je uz koncelebraciju 7 svećenika predvodio i pod njim propovijedao (domaći sin) vlč. Stipo Zadro, upravitelj župa Pločice, Vitaljina i Dubravka u Dubrovačkoj biskupiji. Riječi dobrodošlice izrekao je Preč. Franjo Ivandić, župnik župe Prozor koji je između ostaloga pozdravio duhovna zvanja župe Prozor (svećenike, redovnice, bogoslove i sjemeništarce); svećenike okolnih župa; župljane župe Prozor; nazočne goste te predvoditelja ovoga misnog slavlja.

 

U nastavku uvodnog govora Preč. Franjo rekao je: „kako ovom Sv. Misom obilježavamo 105 godišnjicu osnutka župe i 43 godišnjicu posvete ove crkve“. Isto tako rekao je: „kako ćemo se sjetiti i u ovu svetu Misu uključiti sve dobročinitelje župe Prozor; sve pokojne svećenike i redovnice podrijetlom iz župe Prozor i sve one pokojne koji su djelovali u župi Prozor; sve poginule branitelje i pokojne župljane župe Prozor“. U prigodnoj propovijedi vlč. Stipo nakon kraćeg govora o pojmu Crkve i Obitelji izrekao je slijedeće: „ Što najviše prija čovjekovoj duši? Molitva. Molitva čovjeka čini da bude jak … Jesmo li naučili nešto od naših starih? Oni su radili i molili … Jesmo li se pitali za koga naši stari mole? Mole za tebe, mole za svoju djecu … mole za svoga župnika, mole za nove svećenike … Može se netko pitati koji je plod njihove molitve? Plod je velik.

Možda se on sada i ne vidi, ali doći će vrijeme kada će se on osjetiti … Jesmo li mi, njihovi potomci spremni na žrtvu i odricanje ili samo ugađamo samima sebi … Pronalazim li snagu u molitvi da ostanem dobar čovjek i svet kršćanin? Nemoj se stidjeti moliti, nemoj se stidjeti ići u crkvu (pogotovo vi mladi) … Dragi vjernici, nemojte prestati moliti za nove svećenike … nemoj te zaboraviti svoje župnike … Uputimo još jednom zagovor našim svecima, na poseban način bl. A. Stepincu, čije su moći i u ovom oltaru od prošle godine, da nas zagovara kod Sina Božjeg, da nas naš Spasitelj stavi pod zaštitu Božanskog Srca“. Ovo svečano euharistijsko slavlje svojim pjevanjem i sviranjem i ovoga puta uzveličao je mješoviti župni zbor pod ravnanjem s. Anđeline Perić, SMI.

Prije završnog blagoslova nazočnim vjernicima, ponovno se obratio Preč. Franjo koji se zahvalio svima na lijepom misnom slavlju. Isto tako pozvao je sve nazočne vjernike na zajedničko druženje poslije euharistijskog slavlja te sve nazočne svećenike, redovnice, bogoslove i sjemeništarce na zajednički ručak. Kao što je bilo i najavljeno, poslije sv. Mise na trgu dr. Josipa Stadlera, ispred župne crkve, „uz čašicu razgovora“ te gangu i bećarac upriličeno je zajedničko druženje nazočnih vjernika i duhovnih zvanja. U multimedijalnoj dvorani koja se nalazi uz samu župnu crkvu, za pozvane goste upriličen je svečani ručak na kojem su se pojedini uzvanici obratili prigodnim riječima. Poslije zajedničkoga fotografiranja u župnom dvorištu, nazočna duhovna zvanja imali su priliku pogledati interijer župne kuće nakon djelomične rekonstrukcije.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com