Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Danas, na blagdan Duhova u župi Presvetog Srca Isusova Prozor tijekom svečanog euharistijskog...
article thumbnail  Pedeset je dana prošlo od Uskrsa. Blagdan Pedesetnice postoji i u Židovstvu, i da je to bio veliki...
article thumbnail  Caritas Vrhbosanske nadbiskupije, zajedno sa župnim uredom Prozor i Crvenim križom općine...
article thumbnail  Na dan Duhova, 31. svibnja 2020. pod misom u 11,00 sati bit će Prva Pričest naših mladih...
article thumbnail  Današnja Liturgija nas već priprema za svetkovinu Duhova. Naime, sva čitanja spominju Duha...
article thumbnail    Poštovani i dragi Župljani, kao i svi ljudi dobre volje, Radost mi je čestitati najveći blagdan...
article thumbnail  Velika subota dan je šutnje i ozbiljnosti, slika te šutnje je odsutnost euharistije, ozbiljnosti ogoljeni...
article thumbnail  Danas je Veliki petak. Dan kad je poginuo na križu Isus iz Nazareta, Bog i čovjek. Mrak sramote...

U novom prilogu bogoslova Branka Jurića koji se nalazi u misiji Kiwumu u Ruandi, saznajte nešto više o fra Vjeki Ćuriću i Centru koji nosi njegovo ime.

1983.u novoosnovanu župu Kivumu stiže nekoliko redovnika sv. Franje, a među njima bile su dvije (danas) vrlo poznate osobe: bivši general fra Giacomo Bini i naš fra Vjeko Ćurić, Hrvat iz Osove/Žepča (BiH). Nova župa Kivumu, odijeljena od župe Cheza, relativno je mala, površine negdje oko 60 km2, ali na tom području živi oko 30.000 ljudi. Budući da je područje prenapučeno, 40-50% stanovništva nema svakodnevno niti jedan obrok.

 

 

 

 

 

 

Pokojni otac Vjeko pokušavao je na razne načine pomoći ovim ljudima, ali je shvatio kako je najbolje podučiti te ljude da rade samostalno i zarađuju za sebe i svoju obitelj. Zbog toga je, uz pomoć dobrih ljudi, otac Vjeko odlučio otvoriti srednju školu. Dobio je zemlju od biskupije, ali je u to vrijeme u Ruandi (istovremeno s ratom u RH i BiH) započeo rat, kada je poklano preko milijun ljudi. Zemlju koju je dobio od biskupije podjelio je povratnicima. Radi svoje kršćanske ljubavi prema svim ljudima bez razlike iz kojeg su plemena, ubijen je nakon više pokušaja atentata 31. siječnja 1998. u Kigaliju.

 

Poslije njegove smrti braća su nastavila njegovu ideju, te otvorili zidarski i krojački tečaj. To su bili tečajevi za djecu bez roditelja, kako bi poslije toga mogli naći posao. U to vrijeme koristili su prostorije katekumenata i bilo ih je četrdeset. 2001. počinju s drugom grupom i uvode novi tečaj stolarstva. 2003. godine iz Ugande u Ruandu stiže sadašnji upravitelj škole fraIvica Perić, također Hrvat iz Bosne i Hercegovine. Ljudi ga i danas (možda zbog stvarne sličnosti, a možda samo zbog brkova) zovu “Padre Vjeko”.

 

Škola danas

 

Danas u srednjoj školi ima preko stotinu učenika/učenica, deset učitelja, dva kuhara i jedan čuvar. Prije negoli je otvorena kuhinja, mnogi su učenici bili često odsutni zbog bolesti. Mnogima od njih, obrok kojeg pojedu u školi jedini je dnevni obrok. Ovo je velika pomoć narodu Kivumu-a, koju su ponajprije poslali prijatelji misija iz Njemačke i Kanade,  ali to nije dovoljno. U župi sada imaju tri osnovne škole s preko 5000 djece, ali što nakon toga? Srednja škola je prenatrpana i više nema mjesta, stoga su i biskupi BK BiH ove godine kao glavnu misijsku akciju u Bosni i Hercegovini predložili upravo pomoć proširenja centra “Otac Vjeko” u Kivumu.Osim normalnih programa u centru, tu su i dani sporta, pjevanja, glume, plesa i grupa za diskusiju, sve u svrhu većeg rasta. Ovi su dani vrlo važni jer pomažu mladima da se razvijaju psihološki i pomažu im da se smire, osobito nakon rata. Većina ljudi u Ruandi je izgubilo rođake, pa im ovo pomaže da mnogo lakše komuniciraju u društvu. Osim ovoga, aktivnosti su dobre za mlade jer je to od neprocjenjive važnosti za njihov fizički, duhovni i društveni život.

Razmjena nastavnika

 

Video kojeg možete vidjeti, prije par dana pripremio mi je mladi Kanađanin Timothy Blake Carlielle-Shaw, koji je sa svojom rodicom Angelom i ocem Douglas-om došao pomoći u školi “Otac Vijeko”. Taj mladić zaista je zanimljiv. Ima samo sedamnaest godina, a ovo mu je već drugi put da je u Kivumu. Iako ima sve u Vancouveru, jednog dana po završetku škole planira se preseliti u Afriku, živjeti s ovim siromašnim ljudima i pomoći im.

 

Kivumu-Gitarama, 19. srpnja 2011.

 

Branko Jurić

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com