Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Danas, na blagdan Duhova u župi Presvetog Srca Isusova Prozor tijekom svečanog euharistijskog...
article thumbnail  Pedeset je dana prošlo od Uskrsa. Blagdan Pedesetnice postoji i u Židovstvu, i da je to bio veliki...
article thumbnail  Caritas Vrhbosanske nadbiskupije, zajedno sa župnim uredom Prozor i Crvenim križom općine...
article thumbnail  Na dan Duhova, 31. svibnja 2020. pod misom u 11,00 sati bit će Prva Pričest naših mladih...
article thumbnail  Današnja Liturgija nas već priprema za svetkovinu Duhova. Naime, sva čitanja spominju Duha...
article thumbnail    Poštovani i dragi Župljani, kao i svi ljudi dobre volje, Radost mi je čestitati najveći blagdan...
article thumbnail  Velika subota dan je šutnje i ozbiljnosti, slika te šutnje je odsutnost euharistije, ozbiljnosti ogoljeni...
article thumbnail  Danas je Veliki petak. Dan kad je poginuo na križu Isus iz Nazareta, Bog i čovjek. Mrak sramote...

Prije tri tjedna (26. lipnja 2011.) nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela don Ivan Štironja, u dogovoru s vlč. Franjom Ivandićem, prozorskim župnikom i dekanom ramskog dekanata, posjetio je župu Prozor gdje je u sklopu misijske animacije slavio Mise u 8; 9,30 i u 11 sati. Ravnatelj je tada naglasio da je posjet župi Presvetoga Srca Isusova u Prozoru ponajprije zahvala Bogu, a potom svim prijateljima misija u župi na čelu sa župnikom don Franjom.

 

 Iako je želio samo najaviti akciju pomoći izgradnje srednje škole u Ruandi, gdje djeluje naš misionar fra Ivica Perić, a koja odobrenjem i blagoslovom naših biskupa započinje od 1. srpnja, župljani župe Prozor ipak su odmah podržali tu akciju. Na štandu ispred crkve prikupljeno je toliko da će se moći nabaviti jedan stroj za pletenje (košta 320 EUR) u korist osoba s invaliditetom u fra Ivičinoj misiji u Kivumu. Don Ivan je, isto tako, izrazio radost što dvojica bogoslova Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa, Branko Jurić - iz same prozorske župe i Gabriel Jukić - iz župe Žepče, dopuštenjem svojih poglavara odlaze sredinom srpnja na nekoliko tjedana u Ruandu, gdje će iz bližega moći promatrati djelovanje hrvatskog misionara fra Ivice i njegove subraće franjevaca u misiji Kivumu.

O ovoj animaciji mogli ste čitati i prije na našoj web-stranici. Ali smatramo da je vrlo važno dodati i to da je dar već uručen misionaru fra Ivici Periću u nakanu za koju je i prikupljana pomoć. Osim župe Prozor, i Misijska središnjica iz Sarajeva uključila se u akciju, te su poslali još 320 EUR za još jedan takav stroj. Fra Ivica je jako sretan što će ovi darovi omogućiti djeci i odraslim osobama s invaliditetom da sami zarade kruh za život. Inače, u suprotnom su prisiljeni prositi i ovisiti o pomoći i milosti drugih. Fra Ivica je za desetak takvih osoba iz svoje župe uredio jedan veselo obojani kontejner simpatičnog imena - limenko (fotografija) u kojem im namjerava uz postojeća dva uklopiti još nekoliko strojeva. Ovih dana zajedno s bogoslovima iz Sarajeva otputovat će do susjedne Ugande kako bi kupili četiri ili pet strojeva. Moguće ih je kupiti i u Ruandi, ali fra Ivica se s pravom pita - zašto ovdje kupiti dva, a za isti novac u susjednoj državi kupiti četiri ili pet istih. Kontejner u kojem će biti smješteni strojevi stigao je dobrotom ljudi prošle godine iz daleke Kanade. Prijevoz je koštao jako puno, ali prijatelji misija u Kanadi snijeli su sve troškove te uvelike pomogli djecu u misiji Kivumu, poklonivši im cijelu svoju školsku knjižnicu i još mnogo korisnih stvari.

Bogoslovi koji su uručili dar fra Ivici uvidjeli su kako je jako teško financijsko stanje ljudi u Ruandi. Već u prvim danima u Ruandi doživjeli su prijateljsko gostoprimstvo fra Ivice i ljudi koji unatoč nedavnom ratu i trajnom siromaštvu žive s osmjehom na licu. Posebno je žalosno što postoje slojevi bogatih Ruanđana koji su slijepi pred potrebama svojih sunarodnjaka. Ipak, ovdje je očito da ljubav, kakvu nam je pokazao naš Gospodin Isus Krist, ne poznaje granice tako da siromašni Ruanđani imaju nadu i pomoć dobrih ljudi iz župe Prozor, cijele Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Njemačke pa i iz daleke Kanade. Bog koji vidi u skrovitosti uzvratit će im.

 

Važno je spomenuti da je u župi Prozor 26. lipnja 2011. skupljeno još 2.730,72 KM za ovu akciju, dok su djeca kroz godinu skupila dar od 800 EUR (prikupljen akcijom misijskih kasica), ali taj ostatak bit će uplaćen po završetku akcije na razini Bosne i Hercegovine.

 

 

 

Kivumu-Gitarama, 17. srpnja 2011.

 

 

 

Branko Jurić

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com